Historia

We Wschodniej Afryce występują skupiska sodowych jezior. Nigdzie na świecie nie spotyka się ich w takiej ilości i o takim bogatym składzie. Soda występuje w glebie i w otoczeniu wulkanów. Wypłukuje ją gorąca woda. Gorące źródła spływają do jezior, niosąc ze sobą wypłukaną sodę. Warstwy sody, zbierającej się w postaci szlamu u brzegów jezior, mogą osiągnąć temperaturę do 65 stopni Celsjusza. Jezioro Magadi w Kenii  i Natron w Tanzanii– zawierają największe ilości sody. Wulkaniczne pochodzenie jezior nadaje ich wodom niezwykłą barwę, od czarnej do purpurowej.

W pobliżu jeziora Natron wznosi się Ngorongoro, czyli Ol Doinyo Lengai, jedyny na ziemi czynny wulkan karbonatytowy, wysoki na 2960 metrów. Masajowie wierzą, że jest siedzibą boga Ngai.

Magadi – to najgorętsze płytkie jezioro sodowe w południowej Kenii położone na wysokości 579 m n.p.m., którego głębokość nie przekracza 1 m a powierzchnia wynosi 104 km2. Podczas pory suchej powierzchnia jeziora pokryta jest w 80% grubą warstwą sody. Spływająca z Wielkiego Rowu Afrykańskiego do jeziora woda jest geotermiczne podgrzewana, co przyspiesza rozpuszczanie w niej soli alkalicznych. Gromadzi się ona w jeziorze pod warstwą sody. Następnie wydobywa się na powierzchnię i parując do atmosfery przy temperaturze + 40 °C, tworzy kryształki trony, inaczej zwane sodą śnieżną.

Naturalna Trona jest minerałem, składającym się głównie z dwutlenku trójsodowego z domieszką innych soli sodu.

Po wielu latach badań firma MagadiCosmetics  wprowadza na rynek produkty i kosmetyki stworzone na bazie sody śnieżnej przy wykorzystaniu nanotechnologii.

1stymulacja Krazenia B
1higiena Intymna B
1paznokcie I Dlonie B
1kapiel Relaksyjna B
1sloik B